تفاوت آجر سفال با آجر رسی چیست؟ | بررسی 9 تفاوت میان آن‌ها


قیمت آجر سفال

تفاوت آجر سفال با آجر رسی را می‌توان از نظر ظرفیت تحمل بار آن‌ها، وزن آن‌ها، اندازه، تراکم، ظرفیت جذب آب و هدایت حرارتی مقایسه کرد. هر دوی این آجرها از مصالح ساختمانی مهم به شمار می‌روند. و با این‌که هر دو آجر هستند، اما به خاطر تفاوت‌هایی که دارند، نمی‌توان آن‌ها را به جای هم استفاده کرد و هر کدام کاربرد خودش را دارد.

تفاوت آجر سفال با آجر رسی چیست؟

آجرهای سفالی و آجرهای رسی از مصالح پراستفاده در صنعت ساختمان‌سازی هستند و از انواع مهم آجر به شمار می‌روند. آجرهای رسی به شکل بلوک‌هایی توپر ساخته می‌شوند، اما آجرهای سفالی بر روی خود سوراخ‌دارند و در نوع آجرسفال فوم‌دار، در وسط آن‌ها تکه‌ای فوم یونولیت قرار دارد. به جز ظاهر، تفاوت آجر سفال با آجر رسی را می‌توان از چند منظر و به شرح زیر بررسی کرد:
تفاوت آجر سفال با آجر رسی مربوط به شکل ظاهری، اندازه، رنگ، وزن، چگالی، مواد اولیه، مقاومت فشاری، مقاومت در برابر زلزله و ... می‌شود

مواد اولیه

مواد اولیه تشکیل دهنده آجر رسی خاک رس، ماسه، آهک، منیزیم و اکسید آهن هستند. در حالی که برای ساخت آجر سفال از مخلوط سیمان، آهک، خاکستر بادی و گچ استفاده می‌کنند.

رنگ و اندازه

دیگر تفاوت آجر سفال با آجر رسی، رنگ و اندازه آن‌هاست. آجر رسی به رنگ قرمز و در اندازه‌هایی کوچک‌تر از آجر سفال تولید می‌شود. ابعاد آجر سفال بزرگ‌تر است و رنگ آن هم معمولا زرد است. (البته در رنگ‌های متمایل به قرمز هم تولید می‌شود.)

سازگاری با محیط زیست

ماده اصلی ترکیب خاک رسی، خاکستر بادی است. این ماده از نیروگاه‌های حرارتی بازیافت می‌شود و یک زباله غیرسمی به شمارمی‌رود. از همین حیث نیز دوست‌دار محیط زیست محسوب می‌شود. اما در تولید خاک رس از لایه‌ی بالایی خاک استفاده می‌شود که این کار سازگار با محیط زیست نیست.

وزن

دیگر تفاوت آجر سفال با آجر رسی را می‌توان مربوط به وزن آن‌ها دانست. آجرهای سفال چون بزرگ‌تر هستند، ممکن است وزن بیشتری هم داشته باشند (حدود 2.5 تا 7.5 کیلوگرم) و بار مرده‌ی سازه را افزایش می‌دهند. وزن آجرهای رسی معمولا بین 3 تا 4 کیلوگرم است و بار مرده را آنچنان افزایش نمی‌دهند.
آجرهای سفال چون بزرگ‌تر هستند، ممکن است وزن بیشتری نسبت به آجر رسی داشته باشند

چگالی

تفاوت آجر سفال با آجر رسی از نظر چگالی، به خاطر سوراخ‌های روی آجرهای سفالی است. چگالی خشک آجرهای سفالی حدود 694 تا 788 کیلوگرم بر مترمکعب است. اما چگالی خشک آجرهای رسی تا 1000 کیلوگرم بر مترمکعب هم می‌رسد.

مقاومت فشاری

مقاومت فشاری آجرهای رسی حدود 2.5 تا 3.5 نیوتن بر میلی‌مترمربع است. اما این مقدار برای آجرهای سفالی بیشتر است و به 3 تا 4.5 نیوتن بر مترمربع می‌رسد.

مقاومت در برابر زلزله

در مقایسه آجر سفال با آجر رسی از لحاظ مقاومت در برابر زلزله باید بگوییم که مقاومت آجرهای رسی پایین است. اما آجرهای سفالی مقاومت به نسبت بهتری در برابر نیروهای زلزله دارند.

سرعت دیوارچینی

برعکس آجرهای سفالی، چون آجرهای رسی کوچک‌تر هستند، دیوارچینی با آن‌ها زمان بیشتری می‌برد و درزهای بیشتری برای پر کردن دارند
چون آجرهای رسی کوچک‌تر هستند، دیوارچینی با آن‌ها زمان بیشتری می‌برد و درزهای بیشتری برای پر کردن دارند. اما چون آجرهای سفالی اندازه بزرگ‌تری دارند، وزن آن‌ها کم است و درزهای کمتری هم برای پر کردن دارند، دیوارچینی با آن‌ها سریعتر پیش می‌رود.

نفوذ حشرات

یکی دیگر از تفاوت آجر سفال با آجر رسی که می‌توان به آن اشاره کرد، مقاومت در برابر نفوذ حشرات است. آجرهای رسی چون از مواد آلی ساخته شده‌اند، مقاومت خوبی در برابر نفوذ حشرات ندارند. اما آجرهای سفالی از مواد معدنی ساخته شده‌اند و می‌توانند جلوی حمله موریانه‌ها رابگیرند.

جمع‌بندی

آجر سفالی و رسی هر دو از انواع مهم آجر هستند، اما تفاوت‌های زیادی با هم دارند. در این مقاله سعی کردیم به مبحث تفاوت آجر سفال با آجر رسی بپردازیم. و آن‌‌ها را از نظر شکل ظاهری، اندازه، رنگ، وزن، چگالی، مواد اولیه، سازگاری با محیط زیست، مقاومت فشاری، مقاومت در برابر زلزله، مقاومت در برابر نفوذ حشرات و سرعت دیوارچینی بررسی کردیم.

به این نوشته امتیاز دهید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *