کلید و پریز | بررسی انواع این تجهیزات الکتریکی

در زمان طراحی دکوراسیون اجزای متفاوتی نقش دارند که کلید و پریز یکی از کوچک‌ترین اجزای آن را شامل می‌شود که تاثیر زیادی در زیبایی هرچه بیشتر دکوراسیون دارد. امروزه این تجهیزات تنوع بسیاری پیدا کرده‌اند که تمام سلایق افراد را در بر گرفته‌اند. شما می‌توانید این تجهیزات را به صورت آنلاین از سیوان لند خریداری کنید. جهت مشاهده و استعلام قیمت کلید پریز به سیوان لند مراجعه فرمایید.

قیمت تاسیسات الکتریکی
قیمت کلید و پریز
قیمت کلید و پریز هوشمند
قیمت کلید و پریز لمسی

کلید و پریز چه نوع تجهیزاتی هستند؟

کلید و پریز
کلید و پریز

کلید پریز یکی در دسته‌ی لوازم و تجهیزات الکتریکی ساختمان قرار می‌گیرند که جهت کنترل (قطع یا وصل) یا انتقال جریان الکریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تجهیزات در طرح‌ها و ابعاد گوناگون در بازار عرضه می‌شوند.

بخش‌های مختلف کلید پریز

مکانیزم درونی

این مکانیزم به ساختار درونی آن که شامل سیم پیچی، اتصالات دورنی و تعداد پل (تک پل و دو پل) است، اشاره می‌کند.

قاب

قاب کلید پریز به قسمتی از آن که روی دیوار نصب شده و قابل رؤیت است اشاره دارد. کلید پریز هایی که در گذشته تولید می‌شدند به قاب خود توسط پیج و مهره متصل می‌شدند اما در مدل‌های جدید امروزی به قاب متصل نمی‌شوند و به راحتی روی دیوار قرار می‌گیرند.

چند دسته بندی از کلید و پریزها

این تجهیزات الکتریکی را بر چند اساس می‌توان دسته بندی کرد.

نوع اتصال  یک جهته: یک پل و دو پل، دو جهته: تبدیل و صلیبی
نوع تغذیه  AC و DC
روش نصب کلید  روکار، توکار، نیمه کار، تابلویی
درجه‌ی حفاظت در برابر عبور جریان  کلیدهای بدون پوشش و با پوشش
درجه‌ی حرارت در برابر نفوذ آب  کلیدهای معمولی و حفاظت شده در برابر ترشح آب و فوران آن

انواع کلید پریز

کلید و پریز تاچ یا لمسی

این نوع تجهیزات در دسته‌ی مدرن‌ترین نوع از کلید پریز ها قرار می‌گیرند که معمولا در خانه‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصولات با حس لامسه و گرمای دست کار می‌کنند. از ویژگی‌های این تجهیزات می‌توان به: برخورداری از ظاهر لوکس و مدرن، دارای ریموت کنترل و امکان قطع و وصل و کنترل آن‌ها از راه دور اشاره کرد.

کلید و پریز سوئیچی

این نوع از تجهیزات الکتریکی در دسته‌ی کلید پریز های قدیمی قرار می‌گیرند که نصب راحت و آسان و قیمت مناسب آن‌ها، از جمله مشخصه‌های مهم در زمان خرید آن به شمار می‌رود. اما به دلیل روی کار آمدن کلید پریز های مدرن، استفاده از آن‌ها کمتر شده.

کلید تایمری

این نوع از تجهیزات الکتریکی بیشتر در فضاهایی مانند راه پله و حیاط نصب می‌شوند. از مشخصه‌های آن می‌توان به: کنترل زمان روشن و خاموش کردن و قابلیت تنظیم زمان اشاره کرد.

کلید و پریز سنسور دار

این نوع از تجهیزات الکتریکی در صرفه جوی و بهینه سازی مصرف انرژی نقش بسزایی دارد. نحوه‌ی عملکرد آن‌ها به این صورت است که با حضور افراد روشن و سپس خاموش می‌شوند. از آن‌ها در راهروهای مختلف استفاده می‌شود.

کلیدهای دو پل و تک پل

کلیدهای تک پل جهت فعال و غیر فعال (on/off) کردن یک مدار و کلیدهای دو پل جهت قطع و وصل کردن دو مدار به کار می‌روند. به عنوان مثال در لوستر و هولدرهای دارای دو یا چند لامپ، از کلیدهای دو پل استفاده می‌کنند.

کلید و پریز مدرن

مکانیزم این تجهیزات در مقایسه با سایر کلیدها متفاوت است و مورد توجه بسیاری از خریداران و مصرف کنندگان قرار گرفته. ساختار آن از چند بخش مجزا و جداگانه تشکیل شده که هر بخش برای قسمتی از فضای اتاق کاربرد دارد.

کلید و پریز توکار

این تجهیزات برای نظم دادن و تمیز کردن فضای دیوار و کف ساختمان و همچنین زیبا سازی فرآیند سیم کشی، بهترین گزینه هستند. این نوع کلید پریز ها قابلیت اجرا در سازه‌های مختلف از جمله تجاری، مسکونی و اداری را دارند.برای نصب این آن‌ها، مکانیزم کلید پریز در داخل دیوار نصب می‌گردد.

کلید و پریز روکار

کلید و پریز روکار
کلید و پریز روکار

این مکانیزم در مکان‌هایی که امکان تعبیه‌ی قوطی توکار در داخل دیوار وجود ندارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کلید پریز غالبا از سیم کشی روکار برخوردار هستند. برای جلوگیری از بی‌نظمی در ظاهر سیم‌ها، از داکت‌ها استفاده می‌کنند.

کلید و پریز فوتو الکتریک

به دلیل مجهز بودن به حسگرهای مخصوص، به صورت خودکار و با تاریک شدن هوا فعال می‌شوند. این نوع کلیدها به علت همه گیر نشدن معمولا در فضاهای باز و محیط‌های صنعتی و تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کلید و پریز کارتی

در ساختار این تجهیزات الکتریکی، یک محفظه‌ی مخصوص جهت قرار دادن کارت تعبیه شده که به محض قرار گرفتن کارت در محفظه‌ی سنسورها، با فعال سازی کنتاکت، برق در محیط مورد استفاده جریان می‌یابد. از آن در بسیاری از هتل‌ها و مکان‌های اقامتی استفاده می‌شود.

کلیدهای حساس به صدا

این تجهیزات معمولا در بیرون از فضای خانه نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مدل‌ها با هرگونه حرکت فعال و روشن می‌شوند.

استاندارد نصب کلید و پریز چیست؟

در زمان ساخت وساز، مراحل متعددی دارای اهمیت می شوند و با انجام آنها است که می توان باید یک پروژه را اعلام کرد که مهم ترینشان به تجهیزات برقی ساختمان تعلق دارد که امروز قرار است به این چهار قسمت مهندسی یا بهتر است بگوییم چهار رکن پایان کار بپردازیم:

 • تایید مهندس ناظر معمار
 • تایید مهندس ناظر سازه
 • تایید مهندس ناظر برق
 • تایید مهندس ناظر مکانیک

استاندارد نصب هرگونه کلید پریز مهندس ناظر برق فردی است که برای تایید سیستم برق‌کشی ساختمان، مجموعه‌ای از موارد برقی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد برای نمونه می‌توان به استاندارد نصب کلید پریز برق اشاره کرد. اما استاندارد نصب کلید پریز چیست؟ به واسطه این استاندارد، سلامتی جانی ساکنین در مواقع بروز حوادث حفظ می‌شود. دلیل اشاره فراوان به ارت در این استاندارد، حفظ جان ساکنین از آتش‌سوزی‌های احتمالی و برق‌گرفتگی است.

همچنین دلیل تاکید بر فاصله زیاد یا نبود پریز و کلید در حمام، صرفا سلامتی ساکنین است. از نکات دیگری که بیان آن می‌تواند مفید باشد، سطح سختگیری مهندس ناظر برق است. تجربه نشان می‌دهد که مهندسان ناظر برق در مقایسه با سایر مهندسان ناظر سخت‌گیری کمتری دارند. البته این سخت‌گیری در زمانی که تخلفات سبب بروز حوادثی با صدمات جانی شود، به‌هیچ‌وجه کم نمی‌شود.

اما شاهد آن بوده‌ایم که اگر با مهندسین ناظر برق کمی راه بیایید از تخلفات کوچک چشم‌پوشی می‌کنند. برای نمونه اگر در استفاده از کلید و پریز زیاده‌روی کنید و دلیل آن را کاربری اداری آن بنا معرفی کنید، احتمال اینکه از این تخلف چشم‌پوشی کنند زیاد است. اگر برای نصب این تجهیزات در ساختمان خود به لوازم جانبی و ابزارآلات مخصوص به آن نیاز دارید می‌توانید آن‌ها را از سیوان لند خریداری کنید.

نصب استاندارد کلید پریز موارد زیر را شامل می‌شود که باید آن‌ها را رعایت کنید:

 • ارتفاع نصب کلید پریز
 • فاصله نصب پریز و کلید در ساختمان
 • فاصله نصب کلید پریز برق از لوله‌های آب و گاز
 • ارتفاع نصب کلید پریز در ساختمان
 • راهرو‌ها، پارکینگ یا حیاط
 • نکات کاربردی

ارتفاع نصب کلید و پریز

ارتفاع نصب پريزهای برق در پارکینگ، راه‌پله، پیلوت، حیاط، پشت‌بام، خرپشته، پاسیو، موتورخانه و تراس باید بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر از کف تمام شده باشد. یک پیشنهاد کاربردی به‌ویژه برای حیاط که احتمال برخورد آب با پریز یا کلید برق بیشتر است، استفاده از چسب آکواریوم در اطراف کلید پریز برای نفوذ نکردن آب به داخل و جلوگیری از خطرات احتمالی است.

پذیرایی و اتاق‌ها

ارتفاع پریزهای برق، تلفن و آنتن در اتاق‌ها و پذیرایی حداقل باید ۳۰ سانتی‌متر باشد، اما به دلیل سهولت و زیبایی، فاصله ۴۰ سانتی‌متری پیشنهاد می‌شود. شاید این فاصله از سطح زمین برای استفاده سیم جاروبرقی یا تلویزیون مناسب باشد، اما برای شارژ کردن تلفن همراه یا وسایل برقی که در ارتفاع قرار دارند کمی دشوار است. پس فاصله ۴۰ سانتی‌متری مناسب‌ترین حالت ممکن است که با استاندارد نصب کلید و پریز هم مغایرتی ندارد.

حمام و سرویس بهداشتی

بر اساس استاندارد نصب کلید پریز، استفاده از  در حمام و سرویس بهداشتی ممنوع است. در مورد روشویی سرویس بهداشتی هم باید توجه داشته باشید حداقل ارتفاع ۱۱۰ سانتی‌متر و فاصله لبه روشویی با پریز کمتر از ۳۰ سانتی‌متر نباشد.

آشپزخانه

آشپزخانه به دلیل وجود لوله‌های متعدد آب و گاز، مهم‌ترین قسمت خانه برای برق‌کشی است؛ چراکه یک حرکت اشتباه در آشپزخانه سبب بروز حوادث جبران‌ناپذیری می‌شود. به همین دلیل، سختگیری مهندس ناظر برق در قسمت آشپزخانه بیشتر است. درواقع، به دلیل وجود پریز‌های متعدد برای استفاده از لوازم برقی‌ در آشپزخانه، باید پریز‌ها را در فواصل معین جایگذاری کنید. استاندارد استفاده از پریز در آشپزخانه حداقل ۶۰ سانتی‌متر از کف زمین است.

البته باید توجه داشته باشید که حتما فاصله ۳۰ سانتی‌متری با لوله‌های فاضلاب را در سیم‌کشی رعایت کنید. در مورد هود آشپزخانه باید فاصله ۲۰۰ الی ۱۸۰ سانتی‌متری را رعایت کنید تا طویل بودن سیم و حرارت اجاق‌گاز سبب بروز مشکلات جبران‌ناپذیر نشود؛ همچنین ارتفاع نصب پریز برای یخچال و پریز برق برای روی پیش‌خوان آشپزخانه ۱۲۰ سانتی‌متر است.

بالکن

در بالکن نه‌تنها برای پکیج بلکه برای سایر وسایل برقی که گاهی کاربرد دارد باید کلید پریز مناسب نصب کنیم. استاندارد نصب برای بالکن ۱۲۰ سانتی‌متر از کف است. فاصله نصب کلید و پریز در ساختمان در مورد فاصله مناسب پریزهای برق با یکدیگر، بهتر است این‌گونه بگوییم که هر پریز یا کلید دارای حریم ۱٫۵ متری است؛ بنابراین باید بین یک پریز تا پریز دیگر فاصله ۳ متری وجود داشته باشد. درواقع، ۱٫۵ متر برای پریز اول و ۱٫۵ متر دیگر برای پریز دوم.

البته بر اساس تجربه، کمتر برق‌کاری را می‌شناسیم که دقیقا این قانون را پیاده‌سازی کند و به همین ترتیب، کمتر مهندس ناظر برقی بر این مورد سختگیری می‌کند؛ چراکه اگر قرار بر رعایت این مورد باشد، منزل شما به واسطه وجود پریزها و کلید‌ها فراوان ظاهری نامناسب پیدا می‌کند.

فاصله نصب کلید و پریز برق از لوله‌های آب و گاز

حداقل فاصله كليدها و پريزهای برق و جعبه‌فیوز درصورتی‌که شير گاز بالاتر از آن‌ها يا در کنار آن‌ها نصب شده باشد، ۱۰ سانتی‌متر و اگر شير گاز به اجبار زير آن‌ها نصب شود، حداقل ۵۰ سانتی‌متر است؛ بنابراین باید فاصله کلید پریز برق در موضوع استاندارد نصب کلید و پریز با لوله گاز حداقل ۱۰ سانتی‌متر باشد.

چند نکته کاربردی

 • طبق اصول استاندارد نصب کلید و پریز، سیم مورداستفاده برای پریزهای برق باید حداقل نمره ۲٫۵ باشد.
 • سعی کنید در نقشه‌کشی به‌گونه‌ای رفتار کنید که جایگاه تلویزیون مشخص باشد. دلیل این کار، استاندارد نبودن سه‌راهی‌ها در ساختمان است. اگر جایگاه تلویزیون شما مشخص باشد، می‌توانید از دو پریز و دو جایگاه ماهواره و آنتن استفاده کنید.
 • برای حفظ امنیت ساختمان طبق استاندارد‌های نصب کلید پریز، باید تمامی پریز‌ها ارت‌دار باشند.
 • اگر از جعبه کلیدهای فلزی (گالوانیزه) در پشت پریزها استفاده شده است، خود جعبه کلید هم باید به سیم ارت متصل شود.
 • یکی از مواردی که مهندسین ناظر روی آن حساسیت نشان می‌دهند، سرخط پریز‌هاست. در هیچ کجای ساختمان مجاز نیستید که سرخط پریزهای برق را با سرخط روشنایی‌ها مشترک در نظر بگیرید. حتی سیم نول مورداستفاده برای پریزها باید از سیم نول مورداستفاده برای روشنایی‌ها جدا باشد.
 • عموما استفاده از پریز‌های دارای درپوش در ساختمان به‌ویژه حیاط برای حفظ سلامتی کودکان مزیت به‌حساب می‌آید.
 • اگر روبه‌روی پریزها بایستید، باید روزنه سمت راست فاز و روزنه سمت چپ باید نول باشد.

نکاتی که در زمان خرید کلید و پریز باید رعایت شود

خرید کلید پریز
خرید کلید پریز

فاکتورهای زیادی در زمان خرید این تجهیزات وحود دارد که یکی از آن‌ها ظاهر و جنس آن‌ها است. انتخاب جنس مرغوب و با کیفیت، دوام و طول عمر مفید کلید پریز را پس از گذشت زمان، تضمین می‌کند. علاوه بر این، جنس مناسب آن در برابر پوسیدگی، تغییر رنگ و ضربه از اهمیت بالایی برخوردار است.

در واقع با توجه به نوع و مدل کلید پریز، مواد سازنده‌ی آن متفاوت خواهد بود که معمولا آن‌ها را از مواد مختلفی مانند: کریستال، فلز، آلیاژ برنج و چوب می‌سازند. نوع و مدل، برند تولید کننده، جنس، نوع کاربری، شکل ظاهری و ضد آب بودن از دیگر موارد قابل توجه در زمان خرید این محصولات است.

سخن پایانی

کلید و پریزها انواع و کاربرد گوناگونی دارند که شما با به کار گیری آن‌ها در ساختمان خود کنترل جریان برق را آسان تر می‌کنید. این تجهیزات کاربردی در طرح‌ها و مدل‌های متنوعی توسط سیوان لند ارائه می‌شود. کیفیت محصولات در سیوان لند توسط مشتریانی که از آن خریداری کرده‌اند به شما ثابت می‌شود و شما با خیالی راحت محصول خود را خریداری می‌کنید.  شما می‌توانید به صورت آنلاین محصول خود را سفارش و در محل موردنظر تحویل بگیرید.

به این نوشته امتیاز دهید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *