چگونگی اجرای نما رومی سنگ تراورتن

یکی از رایج ترین نماهایی که می‌توان در مناطق مرفه نشین کشور مشاهده کرد، نمای رومی سنگی است که یکی از سبک‌های فوق العاده جذاب است. ایننما با نام نمای کلاسک نیز شناخته می‌شوند که از جزئیات و تناسبات ساختمان‌های دوره کلاسیک یونان و روم باستان نشاًت گرفته است. این سبک از نما نمادی از قدرت و استحکام را از ساختمان به نمایش می‌گذارند.

این نما را می‌توان با سنگ تراورتن نیز اجرا کرد. زیرا تمام ویژگی‌ها لازم برای اجرای نما رومی سنگ تراورتن را دارند. البته در برخی موارد برای اجرای نماهای رومی از سیمان سفید نیز استفاده می‌کنند که در این صورت نما دیگر اصالت خود را نخواهد داشت. در ادامه به بررسی بیشتر نما رومی سنگ تراورتن خواهیم پرداخت.

قیمت سیمان
قیمت سنگ نما
قیمت بلوک هبلکس
قیمت آجر

نما رومی سنگ تراورتن چگونه اجرا می‌شود؟

نما رومی سنگ تراورتن
نما رومی سنگ تراورتن

در ابتدا بهتر است که کمی با سنگ تراورتن آشنا شوید. سنگ تراورتن یکی از انواع سنگ‌هایی است که امروزه در ساخت نمای ساختمان به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمای رومی نیز از این قاعده مستثنی نیست و حتی می‌تواند بهترین گزینه برای نمای رومی به شمار برود. در واقع سنگ تراورتن حاصل رسوبات به جای مانده در ته دریاها، چشمه‌های آب گرم و غارهای آهکی هستند و از دسته سنگ‌های آهکی نیز به شمار می‌روند.

این سنگ ویژگی‌های منحصر به فردی داشته که توانسته در نمای رومی جایگاه خود را داشته باشد. حال اینکه چه ویژگی‌هایی سبب شده تا از این سنگ در نمای رومی استفاده شود چه چیزهایی هستند؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

ویژگی‌های سنگ تراورتن در نما رومی سنگ تراورتن

سنگ تراورتنی که در نما رومی سنگ تراورتن مورد استفاده قرار می‌گیرد باید ویژگی‌های زیر را دارا باشد:

وزن پایین

یکی از ویژگی‌های سنگ تراورتنی که در نما رومی سنگ تراورتن حائز اهمیت است، داشتن وزن کم است که این سنگ‌ها به دلیل تخلخل در ساختار آهکی خود، وزن کمی دارند و برای اجرای این نما بسیار مناسب هستند. همانطور که گفته شد، نمای رومی دارای جزئیات و تزئینات زیادی است که سبب می‌شود وزن کلی ساختمان افزایش یابد. از طرفی تحمیل وزن زیاد بر سازه خطرات زیادی را به همراه دارد. یکی از این خطرات این است که در صورت بروز یک زلزله‌ی کوچک، بنا تخریب خواهد شد و خسارات مالی و جانی زیادی را به افراد تحمیل خواهد کرد.

پس استفاده از سنگ تراورتن در نما رومی سنگ تراورتن سبب می‌شود تا وزن کلی سازه کاهش یافته و از بروز اینچنین اتفاقات جلوگیری شود. علاوه بر این تخلخل در ساختار این سنگ‌ها سبب می‌شود تا ابزار پذیری این سنگ راحت تر شود که در ادامه آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 قابلیت ابزار پذیری

 قابلیت ابزار پذیری سنگ تراورتن
قابلیت ابزار پذیری سنگ تراورتن

ابزار پذیری، یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که سنگ تراورتن مورد استفاده در نما رومی سنگ تراورتن باید داشته باشد. این سنگ به دلیل جنس آهکی که دارد متخلخل بوده و به راحتی قابلیت ابزار پذیری دارد. برخی از سنگ نماها مانند سنگ گرانیت به دلیل سختی و استحکام بالایی که دارد، این قابلیت را ندارند و به سختی می‌توان آن‌ها را برش کاری کرد و به همین دلیل است که استفاده از آن‌ها برای اجرای نمای رومی توصیه نمی‌شود. اما در مقابل سنگ تراورتن را می‌توان به صورت ستون، مجسمه، هلال و قاب‌های پنجره در آورد و روی آن نقش و نگارهای خاص و متفاوتی را پیاده سازی کرد.

از آنجایی که نمای رومی نیازمند این تزئینات می‌باشد، نمی‌توان از آن‌ها صرف نظر کرد و هرچه جزئیات به کار رفته در آن بیشتر رعایت شود، نما زیبایی و شکوه بیشتری خواهد داشت. به دلیل داشتن همین ساختار متخلخل و قابلیت ابزار پذیری آن، امکان ماشین کاری روی این سنگگ‌ها با دستگاه‌های CNC و امثال آن، به منظور ساخت المان‌های نمای رومی بسیار رواج یافته.

تنوع رنگ

تنوع رنگ در سنگ‌های تراورتن سبب شده تا این سنگ‌ها را به یکی از موارد مناسب برای اجرای نما رومی سنگ تراورتن تبدیل کند. یکی از نکاتی که در زمان اجرای نمای رومی باید به آن توجه شود این است که از رنگ‌های روشن و کرم در آن استفاده شود و دلیل آن هم این است که این رنگ‌ها بهتر می‌توانند نقش و نگارهای اسن سبک را به نمایش بگذارند و جلوه‌ی آن را زیبا تر نشان دهند. سنگ نما تراوتن عباس آباد و حاجی آباد، دو نوع از سنگ تراورتن‌هایی هستند که دارای زمینه‌ی کرم و روشن می‌باشند و بسیار معروف و پر طرفدار هستند.

ساخت نمای رومی سنگ تراورتن حاجی آباد و عباس آباد بسیار زیبا و باشکوه خواهد شد. استفاده از سنگ‌های سورت سفید و یا سنگ‌های رنگی و پر رگه در این نما سبب زشت شدن و از بین رفتن اصالت این نما خواهد شد. پس بهتر است که از سنگ‌های مرغوب با کمترین نقش و نگار و زیبا ترین رنگ برای اجرای نما رومی سنگ تراورتن استفاده کنید. اگرچه اجرای این نما با این شرایط بسیار پر هزینه خواهد بود زیرا قیمت سنگ نما تراورتن از سایر سنگ‌ها بیشتر است، اما در عوض نمایی چشم انداز و زیبا نصیبتان خواهد شد.

چسبندگی بالا

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که سنگ به کار رفته در نمای رومی باید داشته باشد، چسبندگی بالای این سنگ‌ها می‌باشد. نمای رومی به گونه‌های ساخته می‌شود که سنگ‌های مورد استفاده در آن باید به صورت لایه لایه روی هم قرار بگیرند. پس این ساختار نیاز به سنگی دارد که چسبندگی بالایی داشته باشد. استفاده از سنگ‌هایی که چسبندگی پایینی دارند در این نما سبب می‌شود تا پس از مدتی بر اثر تکان‌هایی هرچند کوچک، خسارات مالی و جانی زیادی به بار بیاید.

باز هم تخلخل در ساختار این سنگ‌ها به کمک آن‌ها آمده و سبب می‌شود تا ملات را به خوبی به خود جذب کرده و کاملا به دیوار پشت خود بچسبد. با سنگ تراورتن دیگر نگرانی جهت افتادن سنگ نما نخواهید داشت.

چه نوع سنگ تراورتنی برای نمای رومی مناسب است؟

سنگ تراورتن مناسب برای نما رومی سنگ تراورتن باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 1. سنگی که برای نما رومی سنگ تراورتن انتخاب می‌شود باید سطحی کاملا صاف، یکدست و بدون لکه باشد.
 2. هر چقدر که احساس می‌کنید پروژه‌ی شما فاخر و با ارزش تر است، از رنگ روشن‌تر این سنگ‌ها استفاده کنید.
 3. سنگ تراورتن مورد استفاده در این سبک باید سلامت بالایی داشته باشند.
 4. ضخامت سنگ مورد استفاده در نما رومی سنگ تراورتن باید ضخامتی حداقل 2 سانتی متر داشته باشد.

موارد استفاده از نما رومی سنگ تراورتن

 • خانه‌های ویلایی
 • آپارتمان‌ها
 • مجتمع‌های مسکونی

انواع سنگ‌های تراورتن مورد استفاده در نما رومی

 • تراورتن عباس آباد
 • تراورتن حاجی آباد
 • تراورتن دره بخاری
 • تراورتن کرم
 • تراورتن طرق
 • تراورتن رامشه

نحوه نگهداری از نما رومی سنگ تراورتن

نگهداری از نما رومی سنگ تراورتن
نگهداری از نما رومی سنگ تراورتن

برای حفظ زیبایی این نما باید سطح سنگ آن را با سیلر بپوشانید. سنگ‌های تراورتن به دلیل نرم تر بودن نسبت به سایر سنگ‌ها نیاز به مراقبت بیشتری دارد تا زیبایی و مقاومت آن حفظ شود. حال سوال این است که سیلر چگونه باید روی این نما اجرا شود؟ باید بگوییم که اجرای سیلر روی نما رومی سنگ تراورتن به صورت دوره‌ای 3 تا 5 سال اجرا می‌شود. از رایج ترین سیلرهای مورد استفاده برای حفاظت از نمای رومی در جدول زیر آورده شده.

سیلر تقویتی این سیلرها سبب می‌شوند تا نما مرطوب به نظر برسد و سطوح سنگ تیره تر شود.
سیلر طبیعی این سیلر نیز از سطح نما بدون ایجاد تغییر در سطح و ظاهر آن، محافظت می‌کند.

کلام پایانی

به طور کلی سنگ‌های تراورتن یکی از مناسب ترین گزینه‌ها برای اجرای نماهای رومی هستند که می‌توانند مقاومت لازم را داشته باشند. نما رومی سنگ تراورتن در شرایط آب و هوایی گوناگون مقاومت لازم را دارد. علاوه بر این همانطور که در مطالب قبل گفته شد، داشتن قابلیت ابزار پذیری سنگ تراورتن یکی از مهم ترین ویژگی‌هایی است که سبب شده این سنگ‌ها جایگاه خاص خود را در نماهای رومی داشته باشند. پس اگر تصمیم به اجرای نمای رومی برای ساختمان خود را دارید، سنگ‌های تراورتن با رنگ روشن می‌توانند یک جلوه‌ی خاص را به ساختمان شما بدهند.

به این نوشته امتیاز دهید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *