پکیج چیست؟ | انتخاب پکیج مناسب برای منازل

سیوان لند در این مقاله قصد دارد که به سوال پکیج چیست به طور کامل و واضح پاسخ دهد. در واقع پکیج‌ها مانند سایر سیستم‌های گرمایشی در خانه‌ها، وظیفه‌ی گرم کردن منازل شما را برعهده دارند. این سیستم‌ها از دو انرژی برق و گاز جهت گرم کردن محل موردنظر شما بهره می‌گیرند. سنسورهای تعبیه شده در این سیستم‌ها، جریان آب گرم را تشخیص داده  و سبب جرقه زدن مشعل درون پکیج می‌شوند. در امه با ما باشید تا بیشتر به برسی سوال پکیج چیست؟ بپردازیم.

قیمت پکیج
قیمت چیلر
قیمت کولر گازی
قیمت آسانسور

پکیج چیست؟

پکیج چیست؟

پکیج چیست؟

در واقع پکیج‌ها سیستم‌های گرمایشی هستند که هم کار آبگرمکن‌ها را انجام می‌دهند و هم کار موتورخانه‌ها. در گذشته، مردم برای گرم کردن خانه‌های خود، از موتورخانه‌ها استفاده می‌کردند که این سیستم‌ها معایب زیادی داشتند که در شوفاژها دیگر مشاهده نمی‌شوند. هزینه‌ی بالا، نیاز به مکانی مجزا جهت نصب و اشغال کردن فضای زیادی از مکان، از جمله معایب موتورخانه‌ها محسوب می‌شود.

در واقع شما با داشتن این سیستم‌ها، از خرید آبگرمکن و موتورخانه به صورت مجزا، بی‌نیاز هستید و پکیج‌ها تمام کارهای این دو سیستم را برای شما انجام می‌دهند. در پاسخی دیگر به سوال پکیج چیست می‌توان گفت که، این سیستم‌ها سبب حذف موتورخانه‌ها و آبگرمکن‌ها در منازل شما شده‌اند.

در واقع پکیج‌ها جهت گرمایش به وسیله‌ی شوفاژ‌ها، فن کوئل‌ها، رادیاتور قرنیزی، گرما از کف و به طور کلی سیستم گرمایشی‌هایی که با استفاده از آب گرم، محیط را گرم می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سوخت پکیج چیست؟

در پاسخ به سوال سوخت پکیج چیست بهتر است که بدانید، پکیج هم مانند سایر سیستم‌های گرمایشی، جهت گرم کردن آب از یک منبع سوختی بهره می‌گیرد. پکیج‌های مدرن و امروزی از انرژی برق و گاز جهت گرم کردن آب استفاده می‌کنند. اگرچه این سیستم‌ها از دو نوع انرزی و سوخت استفاده می‌کنند، اما در مقایسه با سایر سیستم‌های گرمایشی همچون بخاری، داکت اسپیلت، کولرهای گازی و … کم مصرف تر است.

این کم مصرف بودن به این معناست که نسبت به کاربردی که دارد، مصرف کمی دارد چرا که این سیستم‌ها هم آب گرم مصرفی شما را تامین می‌کنند و هم از آب گرم را به واسطه‌ی شوفاژ و رادیاتور برای گرم کردن محیط، تامین می‌کنند. به طور کلی پکیج‌ها از لحاظ سوخت مصرفی در سه دسته‌ی: گاز سوز، گازوئیل سوز و برقی قرار می‌گیرند.

محاسبه سرانگشتی برای انتخاب پکیج دیواری مناسب

مناطق معتدل و مرطوب ( شهرهای شمالی ) ساختمان های دسته اول: برای هر متر مربع 80 تا 100 وات

ساختمان های دسته دوم: برای هر متر مربع 100 تا 120 وات

ساختمان های دسته سوم: برای هر متر مربع 120 تا 140 وات

مناطق گرم و خشک ( شهرهای کوهستانی ) ساختمان های دسته اول: برای هر متر مربع 100 تا 120 وات

ساختمان های دسته دوم: برای هر متر مربع 120 تا 140 وات

ساختمان های دسته سوم: برای هر متر مربع 140تا 160 وات

مناطق گرم و مرطوب ( شهرهای جنوبی ) ساختمان های دسته اول: برای هر متر مربع 60تا 80 وات

ساختمان های دسته دوم: برای هر متر مربع 80 تا 100 وات

ساختمان های دسته سوم: برای هر متر مربع 100 تا 120 وات

 

معایب و مزایا پکیج چیست؟

معایب و مزایای انواع پکیج
معایب و مزایای انواع پکیج

با توجه به مطالب گفته شده دانستید که پکیج چیست و چه نوع پکیجی را باید برای محل مورد نظر خود انتخاب کنید. حال بهتر است که با مزایا و فواید این سیستم‌ها نیز آشنا شوید. پکیج‌ها مزایای بسیاری دارند که در این مقاله به 10 مورد از آن می٬پردازیم.

مزایای پکیج چیست؟

استقلال هر واحد مسکونی

در پاسخ به سوال پکیج چیست فهمیدیم که استفاده از این سیستم‌ها به نوعی سبب می‌شود که هر واحد مسکونی، استقلال بیشتری در استفاده از گاز داشته باشد. شاید بدانید که آبگرمکن‌ها به سیستم موتورخانه متصل هستند و بین ساکنین یک آپارتمان مشترکند. در این صورت اگر مشکلی برای موتورخانه پیش بیاید، باید تمامی ساکنین برای رفع مشکل، همکاری کنند. همین امر سبب می‌شود تا تعمیر موتورخانه و حل مشکل آب گرم ساختمان، مدت زیادی طول بکشد.

در دسترس بودن پکیج‌ها

یکی دیگر از مزایای این سیستم‌ها، در دسترس بودن آن‌ها و کنترل شوفاژ در خانه است. به این صورت که هر زمان احساس سرما کردید می‌توانید بدون نیاز به هماهنگی با سایر ساکنین، آن را روشن کنید.

ایمنی بیشتر نسبت به سایر سیستم‌های گرمایشی

همانطور که در بخش پکیج چیست توضیح دادیم، این سیتم‌ها دارای یک سنسور و سیستم پرداز‌شگر مرکز می‌باشند که از ورود بیش از حد گاز در مشعل، جلوگیری می‌کنند. همچنین سنسور دود در این سیستم‌ها، وجود دود را هشدار داده و ایمنی بیشتری نسبت به آبگرمکن و موتورخانه‌ها دارند.

مصرف بهینه

اکثر پکیج‌های آپارتمانی قابلیت دوگانه سوزی را دارند و سنسورهای موجود در آن‌ها، میزان ورودی سوخت را در حد تعادل نگه می‌دارند تا از کار کردن مدام مشعل جلوگیری شود. به همین دلیل مصرف بهینه تری نسبت به آبگرمکن‌ها دارند و همین باعث شده تا طرفداران بیشتری داشته باشند.

قابلیت تنظیم دلخواه دما

تنظیم دمای دلخواه پکیج
تنظیم دمای دلخواه پکیج

در پاسخ به سوال پکیج چیست گفتیم که این سیستم‌ها این امکان را به ما می‌دهند تا دمای آب و رادیاتور را به میزان دلخواه تنظیم کنیم. این درحالی است که آبگرمکن‌ها این قابلیت را ندارند و آب به حدی به نقطه‌ی جوش می‌رسید که دیگر غیر قابل تحمل بود.

بی صدا بودن پکیج‌ها

بی صدا بودن این سیستم‌ها سبب شده تا بتوان آن‌ها را روی دیوار به راحتی نصب کرد. این ویژگی پکیج‌ها بر خلاف آبگرمکن‌ها بوده و سبب محبوبیت بیشتر آن شده.

مقرون به صرفه بودن

برخلاف آبگرمکن‌ها که هرماه هزینه‌هایی جهت تعمیر موتورخانه و نگهداری، به ساکنین تحمیل می‌کرد، این سیستم‌ها نیازی به هزینه‌ی ماهانه ندارند و بسیار مقرون به صرفه تر هستند. به طوری که هر 6 ماه یک بار نیاز به هواگیری، سرویس و دیگر اقدامات لازم دارد. علاوه بر این‌ها قیمت پکیج در مقایسه با آبگرمکن‌ها و موتورخانه‌ها بسیار کمتر خواهد بود.

راه اندازی آسان

شاید یکی از مهم ترین دلایل کاربرد فراوان پکیج‌ها، نصب آسان آن‌ها باشد. اما به این نکته توجه داشته باشید که اگر از ابتدا سیستم گرمایشی خانه‌ی شما براساس موتورخانه طراحی شده باشد، در زمان استفاده از پکیج‌ها دچار مشکل خواهید شد.

معایب

هر دستگاهی در کنار مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز می‌باشد. در اینجا به برخی از معایب پکیج‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • در متراژهای بالای 300 متر مانند تالارها، بیمارستان‌ها و … نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
  • عمر کوتاه تری نسبت به موتورخانه‌ها دارند و زودتر خراب می‌شوند.
  • فضایی از درون منزل شما را اشغال می‌کنند.

ویژگی‌ها و مشخصات پکیج خوب

دارای ظرفیت مناسب

هر کدان از این سیستم‌ها دارای ظرفیت مشخصی هستند که با دیگری تفاوت دارد. گس اگر قصد دارید بهترین پکیج دیواری را خریداری کنید، باید ظرفیت آن را نیز در نظر داشته باشید، زیرا در غیر این صورت در تامین آب گرم با مشکل مواجه خواهید شد. عواملی از جمله: متراژ مکان، نوع سیستم گرمایشی، فاصله تا آخرین رادیاتور و تعداد سرویس بهداشتی می‌تواند در زمان خرید و انتخاب، به شما کمک کند.

فن دارد یا بدون فن بودن پکیج‌ها

این سیستم‌ها دارای یک محفظه احتراق بسته هستند که دود و گازهای حاصل از احتراق را به وسیله‌ی دودکش به بیرون، هدایت می‌کنند. این دودکش‌ها به صورت دوجداره روی پکیج نصب شده و هوای موردنیاز دستگاه را به داهل مکش و گازهای مضر و سمی را خارج می‌کند. استفاده از پکیج‌های فن دار محدودیتی برای نصب ندارد و حتی می‌توان آن‌ها را در محیط‌هایی مانند بالکن و حیاط نیز نصب کرد.

تک مبدله یا دو مبدله بودن پکیج چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در پکیج‌های دیواری دو مبدله، یکی از مبدل‌ها آب گرم مصرفی را تامین کرده و مبدل دیگر، گرمای مردنیاز جهت گرمایش رادیاتور‌ها را تامین می‌کند. با استفاده از این سیستم‌ها به راحتی می‌توان آب گرم یکنواختی برای ساکنین فراهم کرد. علاوه بر این، به دلیل داشتن دو مبدل، دیر تر از پکیج تک مبدله رسوب می‌گیرد.

در نظر گرفتن دودکش پکیج‌ها

بهتر است بدانید که برای طبقات آخر ساختمان بایستی از پکیج‌های فن دار استفاده کنید زیرا در این طبقات، طول عمودی لوله دودکش کمتر از 3 متر خواهد بود. اما در صورتی که طول لوله افقی دودکش در طبقات زیرین کمتر از 1 متر باشد، می‌توان از پکیج بدون فن استفاده کرد.

در نظر داشتن آب گرم مصرفی

شما در زمان خرید این محصولات حتما از فروشنده می‌پرسید که کدام پکیج دیواری بهتر است؟ درواقع تامین مقدار آب گرم مصرفی به مقدار مورد نیاز، یکی از ویژگی‌ها و مشخصات پکیج خوب به شمار می‌رود. اگر مصرف آب گرم شما زیاد است بهتر است که از پکیج مخزن دار با قدرت حرارتی بیش از 31000 وات استفاده کنید.

هد پمپ سیرکولاسیون

اگر می‌خواهید بدانید پکیج چیست و یک پکیج دیواری خوب داشته باشید پس باید به هد پمپ دستگاه توجه کنید. در زمان خرید انواع پکیج دیواری، توجه به مسیر لوله کشی و افت فشار، از اهمیت بالایی برخوردار است. پمپ سیرکولاسیون برای مسیرهایی به طول 35 تا 50 متر ساخته شده‌اند.

خدمات پس از فروش

دقت کنید که در زمان خرید پکیج‌ها، حتما از خدمات پس از فروش برخوردار باشند. داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش یکی از اصلی ترین نکات و مشخصات یک پکیج دیواری خوب است.

عیب یابی یا کد خطا

یکی از ویژگی‌های خوبی که برخی از پکیج‌ها دارند، سیستم عیب یاب اتوماتیک یا نمایش کد خطا می‌باشد که می‌تواند بهترین عملکرد را از خود نشان دهد و کمک زیادی به ما کند. اگر بخواهید بدانید که عیب یابی یا کد خطای پکیج چیست، باید بگوییم که این سیستم در صورت بروز هرگونه مشکل در پکیج‌ها، سنسورهای آن این مشکل را تشخیص داده و با فعال کردن کدهای خطا در نمایشگر، به شما اطلاع می‌دهند که اختلالی در کارکرد دستگاه به وجود آمده.

کلام پایانی

با خواندن این مقاله دیگر میدانید که پکیج چیست و چه مزایا و معایبی دارد و اطلاعات لازم جهت خرید پکیج مناسب را دارید. علاوه بر این می‌دانید که این سیستم٬ها را هر چند وقت یک بر باید چک کنید تا در صورت نیاز آن‌ها را تعمیر کنید. پس سعی کنید از پکیج‌ها به خوبی نگهداری کنید تا حد الامکان از هزینه‌های اضافی جلوگیری شود. زیرا استفاده از این سیستم‌ها در مقایسه با سایر سیستم٬های گرمایشی، بسیار مقرون به صرفه تر است و نیاز به هزینه‌ی کمتری دارد.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *